چالش های پیش روی جهان در سال ۲۰۲۱

چالش های پیش روی جهان در سال ۲۰۲۱

(بخش مطالعات استراتژیک گروه وحدت ملّی)

 

تداوم همه گیری تا زوال دموکراسی

سال ۲۰۲۰ سهم در خور توجهی از تحولات مهم و جنجالی در تاریخ معاصر را داشت و انتظار این است که برای سال ۲۰۲۱ نیز این گونه باشد و حتی شاهد برخی اخبار و تحولات شگفت انگیزتر هم باشیم. یک سال پیش تعداد کمی از کارشناسان نسبت به یک همه گیری قریب الوقوع هشدار می دادند، شاید یک سال دیگر در همین روزها همه تحلیلگران درباره پیش پرداخت های کمرشکن بدهی ها در اقتصادهای در حال ظهور یا یک حمله تروریستی گسترده تر از حملات ۱۱ سپتامبر صحبت کنند یا شاید هم پدیده ای به خبر روز تبدیل شود که امروز چیزی از آن نمی دانیم. اکنون بهتر است درباره موضوعاتی صحبت کنیم که می دانیم در سال آینده رخ خواهند داد. شورای روابط خارجی آمریکا در آخرین روزهای سال ۲۰۲۰ به چند موضوع مهم پرداخته که می تواند بیشترین اثر گذاری را در تحولات سال ۲۰۲۰ داشته باشد.

ادامه همه گیری کرونا

ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ دنیا را زیر و رو کرد. تقریبا تمام کشورها دوره های مختلف قرنطینه را تجربه کردند و فعالیت مردم برای مدت ها تعطیل شد تعداد کشته ها در سراسر جهان تاکنون از مرز ۷/۱ میلیون نفر هم گذشته و هر گونه روند بهبود وضعیت اقتصادی احتمالا طولانی، غیرقابل اطمینان و همراه با ریسک خواهد بود. شاید جهان هرگز به حالت عادی قبل از همه گیری بازنگردد خبر خوب این است که تاکنون دو واکسن بسیار مؤثر مورد تأیید قرار گرفته اند و واکسن های دیگری نیز در راه هستند. اما توزیع واکسن ها به صورت گسترده، کارآمد و عادلانه ماهها به طول خواهد انجامید و چالش های مهم لجستیکی ایجاد خواهد کرد و در این میان اقدامات غلط تقریبا اجتناب ناپذیر است. اموضوع واکسن می تواند بین آن دسته از کشورهایی که دسترسی به واکسن دارند و آنهایی که هنوز چنین امکانی ندارند، شکاف ها و تنش هایی ایجاد کند. انتظارات زیادی از «کواکس» (اتحاد بین المللی برای تولید و ارسال واکسن) وجود دارد. اما اگر کشورها واکسن های اضافی خود را ذخیره کنند یا از واکسن هایی که در اختیار دارند بی خردانه استفاده کنند، مشکل ایجاد خواهد شد هند و آفریقای جنوبی به دلایلی که احتمالا به منابع انسانی با منافع تجاری ارتباط داشته باشد، تلاش می کنند تا مانع از ایجاد مالکیت معنوی برای واکسن ویروس کرونا و دیگر داروهای مرتبط با این بیماری شوند. در این میان منتقدان نگران هستند که چنین اقدامی ممکن است انگیزه های کشف واکسن ها و درمان های دیگر در آینده را کاهش دهد. در همین حال، سؤالاتی درباره مدت ماندگاری مصونیت از ابتلا به ویروس کرونا با زمان پایان واکسیناسیون همچنان باقی مانده است. آیا ممکن است شخصی که واکسینه شده است، ویروس را در بدنش نگهداری کند و سپس دیگران را آلوده کند یا خیر و اینکه آیا ویروس باز هم می تواند جهش پیدا کند یا خیر؟ در نتیجه، اقداماتی مانند استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، آزمایش و ردیابی تماس ها همچنان نقش اصلی را در مبارزه با شیوع ویروس کرونا در تمام روزهای سال ۲۰۲۱ و حتی شاید بعد از آن ایفا خواهد کرد.

آغاز ریاست جمهوری بایدن

مراقب آنچه می خواهید، باشید، ممکن است با آغاز ریاست جمهوری «جو بایدن» به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور امریکا افراد خوش بین چنین جمله ای را به اطرافیان خود بگویند. بایدن یک سیاست خارجی آشفته و پرونده هایی بی شمار از اقداماتی که بلافاصله باید انجام دهد از «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده به ارث می برد. در کنار این چالش ها مجموعه ای از مشکلات و چالش ها در داخل و تبعات همه گیری کرونا را هم باید اضافه کرد. به این ترتیب نباید در ابتدا چندان هم خوش بین باشیم، بایدن میخواهد با تجدید نظر درباره توافق نامه آب و هوایی پاریس و بازگشت به سازمان بهداشت جهانی به سرعت به سمت تغییر سیاست دونالد ترامپ حرکت کنده ابایدن همزمان با رایزنی درباره اعضای دولت خود و پیشرفت هایی که در این زمینه ایجاد شده امیدوار است قبل از آغاز رسمی کار خود در بیستم ژانویه ۲۰۱۲، جو ملتهب میان ایالات متحده و چین را تا حدی تلطیف کند تا شرایط برای پایان دادن به جنگ تجاری مهیا شود. با این حال تمام تحولات ممکن است آن گونه که بایدن می خواهد پیش نرود. بایدن در روزهای ابتدایی حضور خود در کاخ اسفید باید موضع خود در قبال پرونده هسته ای ایران، آزمایش های احتمالی موشکی با هسته ای کره شمالی و هک گسترده در سیستم های دولتی و شرکت های آمریکایی از سوی هکرهای مرتبط با حکومت روسیه را مشخص کند. سیاست های سخت گیرانه ترامپ در چهار سال اخیر برخی اهرم های فشار را در اختیار پایین قرار می دهد ایایدن برای اینکه میدان مانور بیشتری داشته باشد باید امیدوار باشد تا دموکرات ها در انتخابات دور دوم ستا در ایالت جورجیا به پیروزی پرسند که با توجه به سابقه این ایالت و نظرسنجی ها، حداقل یک کرسی را رقبای جمهوری خواه کسب خواهند کرد و در این صورت اکثریت مجلس سنا همچنان در دست جمهوری خواهان قرار خواهد داشت. در صورت پیروزی حداقل یک جمهوری خواه در انتخابات ششم ژانویه در جورجیا، بایدن اولین رئیس جمهور از زمان جورج بوش پدر و اولین رئیس جمهور دموکرات از زمان «گروور کلیولند» خواهد بود که در حالی وارد کاخ سفید می شود که حزب او کنترل هر دو مجلس کنگره را در دست ندارد. در مجموع می توان گفت بایدن در موقعیتی غیرقابل حسادت نشسته است: انتظارات زیادی از او می رود در حالی که توانایی هایش محدود است.

چالش چین

عدم ارائه اطلاعات دقیق درباره چین و در ابهام نگه داشتن جهان از آنچه در درون این کشور می گذرد شعار مهم «دنگ شیائوپینگ» رهبر پیشین چین در حوزه سیاست خارجی بود. «شی جینپینگ» رئیس جمهوری فعلی، کم و بیش همین رویکرد را در پیش گرفته است. چین در سال ۲۰۲۰ در حوزه سیاست خارجی بی پرواتر و ماجراجوتر شد. پس از آنکه استرالیا خواستار تحقیق مستقل درباره ریشه ویروس کرونا و منشا احتمالی آزمایشگاهی آن شد، چین تهدید کرد که سیاست مجازات اقتصادی استرالیا را در پیش خواهد گرفت، با تحریک هند باعث بروز درگیری نظامی با این کشور در مناطق مرزی جنوب غربی خود شد، پیمان امنیت ملی در هنگ کنگ را نقض کرد و به سرکوب دموکراسی خواهان در این منطقه پرداخت و بارها به تهدید تایوان پرداخت تا مانع از تقویت روابط این کشور با ایالات متحده شود. واکنش های جهانی به این تحولات همراه با نگرانی بود. روشن است که چین به دنبال سلطه و نفوذ بیشتر بر سیاست های جهانی است. اکنون سؤال این است که آیا چین این نگرانی ها را درک می کند و یک مسیر همکاری با جامعه بین الملل ترسیم می کند؛ به خصوص اکنون که با رئیس جمهور جدیدی در ایالات متحده رو به رو خواهد شد. بایدن وعده مقابله با افزایش نفوذ و سلطه چین را داده است. اقتصاد چین نسبت به دیگر کشورهای جهان بهتر توانست بحران کرونا را مدیریت کند و انتظار می رود رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۲۱ ادامه یابد به نظر می رسد چین به این نتیجه رسیده که در رقابت خود با غرب برنده است. بنابراین چین به جای جدی گرفتن هشدارها از اسوی مقامات آمریکایی برای جداسازی دو اقتصاد اول جهان، گام های جدا شدن از غرب را با شرایط و خواسته های خود می پیماید. به قول معروف، هرگز اسب برنده را عوض نکنید. بنابراین باید انتظار داشته باشیم در ماه های آینده تنش ها و رقابت های احتمالی میان دو طرف بیش از گذشته افزایش یابد.

 

زوال دموکراسی

دموکراسی در معرض تهدید است. بنیاد «فریدم هاوس» گزارش داده که حقوق سیاسی و آزادی های مدنی، امسال و برای چهاردهمین سال متوالی در سراسر جهان افت کرده است، رهبران پوپولیست در کشورهایی مانند برزیل، مجارستان، فیلیپین، لهستان و ترکیه طیف وسیعی از سیاست ها را تصویب کرده اند که موجب تضعیف نهادهای دموکراتیک این کشورها شده است. پکن با تحمیل و اجرای قانون جدید امنیتی که مانع از هر گونه اعتراض می شود، جنبش دموکراسی خواهی در هنگ کنگ را سخت تحت فشار قرار داده است. شورای قانون گذاری به عنوان هیئت حاکمه اهنگ کنگ، قرار است در سال ۲۰۲۱ انتخابات برگزار کنند، اما دیگر هیچ قانون گذار طرفدار دموکراسی در این انتخابات حضور ندارد. برخی از نقاط روشن هم هنوز در جهان وجود دارد. بعد از ادعای پیروزی الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهوری بلاروس در انتخابات جنجالی این کشور در ماه آگوست، بلاروسی ها به خیابان ها ریختند. در روزهای پایانی سال، گمانه زنی ها مبنی بر کاهش حمایت نیروهای امنیتی از لوکاشنکو منتشر شد و این خبر خوبی برای حامیان دموکراسی خواهد بود. جو بایدن، رئیس جمهور آتی آمریکا، قول داده است که احترام به ارزش های دموکراتیک را در صدر برنامه های خود قرار دهد و بر همین اساس می خواهد میزبانی یک اجلاس جهانی برای احیای دموکراسی با هدف تجدید روح و هدف مشترک ملت های جهان آزاد برگزار کند. اما مسئله این است که ایالات متحده ممکن است دیگر بهترین پیام رسان برای دموکراسی در جهان نباشد. حملات طولانی مدت و مداوم ترامپ به مخالفان و رسانه ها، همراه با امتناع او از به رسمیت شناختن پیروزی بایدن، ادعاهای دروغش درباره تقلب گسترده در انتخابات، تلاش برای ترغیب مقامات ایالتی برای لغو انتخابات و امتناع اکثر مقام های برجسته حزب جمهوری خواه از انتقاد از رفتار او، نشان میدهد که هنجارهای دموکراتیک در قدیمی ترین دموکراسی جهان فرسایش یافته است. وقتی بایدن خواستار احیای مجدد ارزش های دموکراتیک در سراسر جهان شده، ممکن است این پاسخ را بشنود: «اگر می توانی اول کشورت را شفا بده».

 

بخش مطالعات استراتژیک گروه وحدت ملّی ایرانیان اروپا

دکتر فریبرز صارمی  ۰۶  ژانویه ۲۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *