در باره

پیشنویس منشور و اصول فکری

گروه وحدت ملی مرکزیت هامبورگ

 

استقلال ملّی، تمامیت ارضی و یکپارچگی اقوام ایرانی بصورت یک ملت، وظیفه بزرگ نیروها و گرایش‌های ملّی بویژه گروه وحدت ملّی ایرانیان برای نجات ایران از استبداد دینی و هم نگهداشتن ایران در استقلال و تمامیت آن می‌باشد.

استقلال برجسته‌ترین ارزشها و آرمان نخست هر ملت کهن است و برای ملّت اصیل ایران مقامی والا و بی‌‌همتا دارد. تاکید بر اولویت استقلال کشور، از آنجا که حفظ استقلال و تمامیت ارضی ایران، امروزه دشوارتر از هر زمان دیگر شده، اهمیت بسزائی دارد. ما واژه استقلال ملّی را هم به معنای استقلال سیاسی و اقتصادی بکار می‌بریم و هم به معنی دفاع از هویت ملّی و حفظ زبان، فرهنگ، هنر، سنت و فلسفه ایرانی. استقلال ملّی را از مسئله آزادی ملّت و دموکراسی جداناپذیر می‌دانیم. تضمین همبستگی و وحدت ملّی با اصل مشارکت استانها در اداره امور داخلی خود مغایرتی ندارد. هدف ما دفاع از حاکمیت و حکومت مردمی است و هم دفاع از یکپارچگی و جلوگیری از قطعه، قطعه شدن ایران بوسیله نیروهای جداجو و تجزیه‌طلب ایرانی. نیروها و اقوام ایرانی می‌بایستی هم ویژگی قومی و فرهنگی خود را حفظ و هم پیوندهای ملّی و پاسداری از سرزمین ایران از هیچ کوششی دریغ نورزند.

قصد گروه وحدت ملّی ایرانیان در عین حال روشن کردن رابطه حاکمیت ملّی و دموکراسی است. دموکراسی به معنای حاکمیت مردم، با حاکمیت ملّی هم‌ذات می‌باشد. در دموکراسی ملّت به عنوان عامل اصلی حاکمیت شناخته شده است. حق حاکمیت و حق قانونگذاری در دموکراسی پارلمانی با مردم است.

حقوق بشر تعهد اولی دموکراسی و رعایت این حقوق است. حقوق بشر محتوای اصلی و تکیه‌گاه دموکراسیهای نوین است. منشور جهانی حقوق بشر که پس از جنگ جهانی دوم پذیرفته شده، حق حیات و زندگی، حق بیان و آزادی عقیده، حق کار، حق خانواده، حق مالکیت، حق برابری مدنی و شهروندی را از مبانی حقوق بشر اعلام کرده است. حقوق بشر یک شعار نیست، یک ضرورت جهانی و نظام اخلاقی بشر است.

متاسفانه حکومت دینی ایران در چهل سال گذشته و از بدو تاسیس خود حقوق بشر و حقوق مردم خود را زیر پا گذاشته و هزاران نفر را غیرعادلانه اعدام و تحت شکنجه قرار داده و تعدادی از زندانیان سیاسی را در زندان بطور فجیعانه به قتل رسانده است.

به عدالت می‌رسیم. برجسته‌ترین ارزشهای بشر عدالت است. عدالت جزء لاینفک اصول وفاق ملّی است. هیچ کس نیست این نکته را درنیافته باشد که حاکمیت ملّی و دموکراسی جز بر پایه عدالت و برابری تحقق یافتنی نیست. استقرار عدالت اجتماعی و بالابردن سطح رفاه عمومی بر اساس جهان‌بینی علمی، رشد تولید و افزایش اشتغال و توزیع عادلانه‌تر درآمد ملّی وظیفه نظام آینده ایران است که بر پایه سکولار دموکراسی نهاده شده باشد. سیاست خارجی ایران می‌بایستی مستقل و بر اساس فقط مصالح و منافع ملّی و حفظ تمامیت ارضی کشور و پشتیبانی از اصول اهداف منشور ملل متحد و دوستی و احترام به همه ملتها و کشورها بویژه کشورهای منطقه و مبارزه با هرگونه تروریسم پایه‌گذاری گردد.

سرانجام گروه وحدت ملّی ایرانیان طرفدار مبارزه سیاسی مسالمت‌آمیز با شیوه‌های نافرمانی مدنی و برگذاری همایش، تحصن، راه‌پیمائی، اعتصابات کارگری سراسری و مقاومت مدنی برای رسیدن به مطالبات اقتصادی و سیاسی، عبور و گذار از جمهوری اسلامی و رسیدن به یک نظام سکولار دموکراسی و پارلمانی می‌باشد.