چه کسی جای بانو مِرکل را می‌گیرد ؟

چه کسی جای بانو مِرکل را می‌گیرد ؟

بانو آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و حزب او یعنی اتحاد دموکرات مسیحی (CDU) که اینجانب عضو کمیته سیاست خارجی و امنیت آن می باشم مجموعاً پنجاه سال بر جمهوری فدرالِ ۷۱ ساله ی آلمان حکمرانی کرده اند. وقتی او پس از ۱۶ سال حضور در پاییز سال آینده از مقام خود کناره‌گیری می‌کند، می‌توان پیش‌بینی کرد که دوباره یکی از هم حزبی هایش جانشین وی شود. اما جانشین بانو مرکل چه کسی خواهد بود؟

طی چند هفته آینده حزب مرکل سی و سومین کنگره ی خود را برگزار و رهبر جدیدی را انتخاب می نماید. این رهبر هرکسی که باشد به احتمال زیاد با کنار رفتن مرکل به عنوان کاندیدای حزب برای صدارت مطرح خواهد گردید. سه شخصیتی که برای شغل اصلی حزب رقابت می‌کنند نامهای آشنا هستند. به ترتیب حروف الفبا اولین نفر آرمین لاشِت (Armin Laschet) فرماندار ایالت نوردراین وستفالن و فردی با سابقه در حزب که جذابیت او با صلاحیتش مطابقت ندارد. دومین گزینه فردریش مِرتز (Friedrich Merz) اقتصاددان که دو دهه ی پیش رهبری حزب در مجلس آلمان را برعهده داشت و سومین رقیب دکتر نوربرت رُتگن (Norbert Röttgen) رئیس کمیته ی سیاست خارجی مجلس آلمان است که اینجانب به خوبی از ایشان شناخت دارم و با ایشان مکاتبات زیادی دارم.

رُتگن به عنوان جوان ترین کاندید حزب، به نظر می رسد جسورتر از سایرین باشد. وی به عنوان یک ژئو استراتر می‌خواهد رویکرد سختگیرانه تری نسبت به روسیه و چین داشته باشد. اینجانب به عنوان عضو کمیته سیاست خارجی حزب (CDU) آلمان، نظرات مشابهی با دکتر رُتگن دارم و معتقد به مهار چین در برابر آمریکا و اروپا می باشم.

اما مِرتز که مبارزات انتخاباتی خود را با تکیه بر آتلانتیسم و اقتصاد بازار آزاد آغاز کرد، با دقت کادرهای خود را متعادل می نماید. در طول نیمه اول قرن بیستم آلمان جالب ترین کشور جهان بود. از نظر داخلی یک آتشفشان سیاسی در این کشور در جریان بود و تهدیدی مرگبار برای همسایگانش به حساب می‌آمد. امروز در نتیجه ی دو جنگ و تجربه ی تاریخی، به یک قدرت اقتصادی بزرگ و تقریباً خنثی تبدیل شده است.

 

عضو کمیته سیاست خارجی و امنیت حزب (CDU) آلمان و پژوهشگر روابط بین الملل

دکتر فریبرز صارمی

هامبورگ – ۲۷ دسامبر ۲۰۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *