کشته شدن قاسم سلیمانی، خاورمیانه به جای خطرناکی تبدیل گردیده

قاسم سلیمانی فرمانده 63 ساله شاخه برون مرزی سپاه پاسداران طی که دهه گذشته به موازات نظامی در کشورهای منطقه ، در مقابله با اعتراض و سرکوب تظاهرات ایرانیان آزادیخواه نیز نقش آفرینی کرده است. بررسی آثاری نشان می دهد که گسترش تدریجی نقش نظامی این فرمانده واحد قدس که بوسیله آمریکا و با کمک اسرائیل کشته شد به عملیات سیاسی هم در داخل خاک ایران و هم در کشورهای همسایه ، طی یک دهه گذشته هزاران قربانی از شهروندان و غیر نظامیان به همراه داشته است.همزمان با تقویت نقشی سیاسی و ایدئولوژیک او و تلاش او در گسترش عمق استراتژیک جمهوری اسلامی در منطقه ، انتقادها به مداخلات غیر نظامی قاسم سلیمانی در ایران و سرکوب آزادیخواهان به ویژه در آبان ماه 1398 تشدید شده بود. با همزمانی موج اعتراض سراسری آبان ماه امسال با خیزش سراسری ملت آزادیخواه در بیش از یکصد شهر ایران و کشورهای دیگر منطقه به ویژه عراق و لبنان و تشدید فشارهای آمریکا بر سپاه پاسداران استراتژی سرکوب این نیروهای نظامی در داخل تشدید گردید.

حضور سلیمانی و نیروهای نظامی تحت اختیار او از ابتدای شکل گیری اعتراض گروههای سیاسی و قومی داخل سوریه از سال 2011 همواره در رسانه ها مورد اشاره بوده است.

بدون در نظر گرفتن نقش آفرینی نیروی برون مرزی سپاه تحت فرماندهی سلیمانی در تحرکات سیاسی کشورهای دیگر از جمله یمن به دلیل عدم وجود آمار شفاف ، نمی توان در نظر گرفت که او در عملیات های دخالت جویانه سیاسی حکومت اسلامی ایران به کشته شدن پانصد هزار نفر از مردم کشورهای ایران ، عراق و سوریه منجر شده ، بازیگری داشته است. احتمال آنکه جمهوری اسلامی حمله واکنشی نشان دهد خیلی زیاد است. با این حال آنها تمایلی به مواجهه مستقیم با آمریکا ندارند و از طریق نیروهای نیابتی خود و جنگهای نا متقارن ضرباتی به آمریکا و متحدین این کشور خواهند زد.

ایران می تواند منابع آمریکا را در عراق هدف بگیرد. ایران همچنین می تواند به افزایش خشونت در افغانستان که هزاران نفر آمریکایی در آنجا مستقر هستند صدمه وارد کند و بالاخره حزب الله لبنان و حماس می تواند اسرائیل را به چالش کشند.

گروه وحدت ملی ایرانیان اروپا و شورای سیاسی آن از تمام کشورهای منطقه و به ویژه ایالات متحده می خواهد که با خویشتنداری رفتار نمایند. راه حل جنگ و نابودی ایران نیست. بلکه حمایت از اپوزیسیون برای بوجود آوردن آلترناتیو  رهبری و تشکیلات فراگیر ملی جهت گسترش مبارزات درون مرزی برای ساقط نمودن جمهوری اسلامی از درون و متحد نمودن ملیت ایران علی رژیم اسلامی و نه باعث اتحاد جمهوری اسلامی برای مقابله با جنگ می باشد.

 

از طرف شورای سیاسی گروه وحدت ملی ایران

دکتر فریبرز صارمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *